W katowickim oddziale Telewizji Polskiej rozpoczęto emisję nowego programu, skierowanego do imigrantów z Ukrainy. Jest on szeroko reklamowany przez Ambasadę Ukrainy w Warszawie, a jego podstawowym celem ma być informowanie o życiu obcokrajowców przebywających na terenie naszego kraju.

O emisji pierwszego wydania magazynu zatytułowanego „Daleko od domu” poinformowała właśnie ukraińska placówka dyplomatyczna akredytowana w Polsce. Pomysłodawcami audycji ma być dwójka polskich dziennikarzy, czyli Marianna Dufek oraz Tomasz Szymborski, natomiast prowadzi ją pochodząca zza naszej wschodniej granicy prezenterka Sofia Vetriak.

Jak informuje Ambasada Ukrainy w Polsce, „Vetriak sprawdza najbardziej aktualne informacje z życia swoich rodaków, a także odpowiada na nurtujące ich pytania. Obowiązkowym elementem programu jest rozmowa z wyjątkowymi gośćmi”. Z dotychczasowych dwóch odcinków wynika, że audycja chce „połączyć dwa kraje i dwa narody”, w tym przede wszystkim integrować Ukraińców z polskim społeczeństwem.

Co więcej, w programie zaprezentowano skalę masowej imigracji ukraińskiej do naszego kraju. Twórcy magazynu twierdzą, że już w 2019 roku w Polsce miały przebywać nawet dwa miliony Ukraińców. W pierwszym odcinku „Daleko od domu” wyemitowano zaś rozmowę z konsulem generalnym Ukrainy z Krakowa oraz program o Polaku ożenionym z imigrantką zza naszej wschodniej granicy.

Na podstawie: katowice.tvp.pl.