Według portalu Politico rząd Donalda Tuska zamierza naciskać na Unię Europejską, aby wprowadziła najbardziej radykalny wariant polityki klimatycznej. Na 6 lutego Komisja Europejska zaplanowała opublikowanie nowego celu klimatycznego, którym ma być ograniczenie emisji dwutlenku węgla do 2040 roku o przynajmniej 90 procent.

Dzisiaj w Brukseli odbywa się nieformalne spotkanie ministrów środowiska państw unijnych. Bierze w nim udział sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska Urszula Zielińska z Zielonych. W rozmowie z dziennikarzami przyznała, że UE musi „bezwzględnie przyjąć ambitne plany” w zakresie polityki klimatycznej.

Zielińska miała według Politico zadeklarować, że podchodzi „bardzo ostrożnie i konstruktywnie” do planu redukcji emisji dwutlenki węgla o 90 proc, ale w razie jego przyjęcia rząd Tuska zamierza „robić wszystko, żeby go osiągnąć”. Zdaniem posłanki Zielonych, nowa władza w porównaniu do swoich poprzedników nie będzie blokował unijnej polityki klimatycznej.

Co więcej, Zielińska zamierza przekonywać pozostałe ugrupowania koalicji rządowej do jeszcze bardziej radykalnych działań. Wśród nich wymieniła całkowitą neutralność klimatyczną do 2050 roku. Tym samym właśnie wtedy w szeroko pojętej energetyce nie będzie można używać węgla.

Na podstawie: politico.eu.