Turecka Rada Najwyższa Radia i Telewizji na swoim ostatnim posiedzeniu zdecydowała się ukarać kilka stacji telewizyjnych. Wśród nich znalazł się również popularny amerykański serwis streamingowy Netflix. Musi ona teraz zapłacić karę oraz usunąć ze swojej oferty jedną z produkcji, uznanych przez Turcję za normalizującą niemoralność.

Instytucja zajmująca się regulowaniem tureckiego rynku radiowego i telewizyjnego zajęła się kilkoma stacjami telewizyjnymi i platformami internetowymi. Rada uznała, że dopuściły się one naruszeń tamtejszego prawa, głównie z powodu emisji filmów i programów zawierających niemoralne sceny czy dialogi pomiędzy ich bohaterami.

Wśród ukaranych znalazł się amerykański Netflix. Serwis streamingowy został ukarany za emitowanie hiszpańskiej produkcji „Im więcej, tym przyjemniej”. Serial komediowy opowiada o doświadczeniach seksualnych grupy ludzi. Według opisu produkcji, w życiu pięciu bohaterów „nic nie idzie zgodnie z planem, ale każdy dostaje to, czego potrzebuje”.

Rada Najwyższa Radia i Telewizji (RTÜK) uznała, że serial „jest oparty na fikcji, w której intensywnie doświadcza się homoseksualizmu, kazirodztwa i swingowania”. Z tego powodu jest on sprzeczny z „duchowymi wartościami społeczeństwa” i „ogólną moralnością”. Netflix musi więc usunąć produkcję ze swojej oferty oraz zapłacić grzywnę.

To niejedyny amerykański nadawca ukarany przez turecką instytucję. FOX TV emitując serial „Zakazane jabłko” miał normalizować nienormalność poprzez znajdujące się w nim dialogi. Rada stwierdziła, że zawiera on „żarty na temat koncepcji rodziny” oraz „poniżają kobiety zdradzane przez mężów”.

Kilka innych stacji telewizyjnych musi natomiast ponieść konsekwencję z powodu obrażania czołowych tureckich polityków, a także urzędników państwowych.

Na podstawie: bianet.org, interia.pl.

fot. pixabay.com.