Izraelski prezydent Izaak Herzog jest pierwszym od czternastu lat wysokiej rangi politykiem z Izraela, który zdecydował się odwiedzić Turcję. Wraz ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoğanem ogłosił rozpoczęcie „nowej ery” we wzajemnych relacjach oraz ożywienie pomiędzy nimi dialogu politycznego.

Stosunki turecko-izraelskie pogarszały się stale od 2008 roku i konfliktu gazowego pomiędzy obydwoma krajami. Później Ankarę i Tel Awiw poróżniła z kolei sprawa tureckiego wsparcia dla Autonomii Palestyńskiej. We wrześniu 2011 Turcja wydaliła izraelskiego ambasadora, po tym jak izraelskie wojsko napadło na pływającą pod turecką banderą „Flotyllę Wolności”, która miała dostarczyć pomoc dla Palestyńczyków.

Od kilku miesięcy było widać jednak, że tureckie władze chcą ponownie nawiązać relacje z Izraelem. Otwarcie mówił o tym zwłaszcza wspomniany Erdoğan. Ostatecznie w ubiegłym miesiącu obie strony dogadały się w sprawie szczegółów wizyty izraelskiego prezydenta w Ankarze.

Herzog stał się tym samym pierwszym od czternastu lat wysokiej rangi politykiem izraelskim, który zdecydował się na przyjazd do Turcji. Jego rozmowy z Erdoğanem były poświęcone między innymi trwającą wojną na Ukrainie. Obaj politycy zgodzili się, że mamy do czynienia z „szokującą katastrofą humanitarną”, a izraelski prezydent podziękował tureckiemu odpowiednikowi za jego wysiłki w kierunku rozwiązania konfliktu.

Ankara i Tel Awiw rozpoczęły natomiast „nową erę” we wzajemnych relacjach. Z tego powodu obaj politycy mówili o zacieśnianiu współpracy zwłaszcza w sektorze energetycznym. Jej szczegóły mają zostać omówione w ramach planowanych już niedługo wizyt tureckich ministrów spraw zagranicznych i energii w Izraelu.

Ożywienie turecko-izraelskiego dialogu politycznego, według słów Erdoğana, ma być oparty o wspólne interesy i „poszanowanie wzajemnych wrażliwości”. Było to zresztą widać po oświadczeniach obu prezydentów na temat sprawy palestyńskiej, która ma być tylko jednym z kilku kwestii wyraźnie różniących oba kraje.

Na podstawie: aljazeera.com, voanews.com.