turcja-izraelTurcja i Izrael już oficjalnie powróciły do wzajemnych strategicznych relacji sprzed 2010 roku, kiedy to izraelscy komandosi zabili kilkoro aktywistów wiozących pomoc dla Strefy Gazy. Dzięki porozumieniu, na palestyńskie terytorium dotarła już pierwsza transza tureckiej pomocy humanitarnej.

Porozumienie pomiędzy Turcją i Izraelem zostało zawarte 28 czerwca przez premierów obu krajów, Binali Yıldırıma i Benjamina Netanjahu. Przewiduje ona, że blokada palestyńskiej Strefy Gazy przez syjonistów nie zostanie zniesiona, jednak Turcy będą mogli wysyłać do niej pomoc humanitarną. Jednocześnie Turcy mają zaprzestać finansowania ruchu oporu Hamas i innych grup zbrojnych walczących z Izraelem. Szef izraelskiego rządu twierdzi jednocześnie, że porozumienie może pozwolić na eksport gazu ziemnego z Izraela do Europę przez Turcję, co stworzy nowe perspektywy rozwoju gospodarki państwa żydowskiego. Premier Turcji uważa natomiast, że priorytetem jest normalizacja stosunków politycznych, natomiast kwestie energetyczne będą odgrywać mniejszą rolę.

Normalizację stosunków Turcji z Izraelem z zadowoleniem przyjął natomiast wspomniany już Hamas. Palestyński ruch oporu uważa, że Turcja doprowadzi tym samym do złagodzenia izraelskiej blokady Strefy Gazy, a porozumienie jest zgodne z dotychczasową turecką polityką polegającą na aktywnym wsparciu sprawy palestyńskiej. Hamas jednocześnie podziękował tureckiemu prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoğanowi za jego poparcie dla narodu palestyńskiego.

Dzięki podpisaniu dokumentu, do izraelskiego portu w Aszdodzie dotarł już statek z blisko 11 tys. ton pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy. Po rozładowaniu okrętu, jego zawartość trafiła droga lądową na palestyńskie terytoria, stając się tym samym pierwszym tureckim darem dla Palestyńczyków od 2010 r.

Napięcia w izraelsko-tureckich stosunkach zaczęły się sześć lat temu, kiedy izraelscy komandosi zabili dziesięciu tureckich obywateli z Flotylli Wolności, na której znajdowała się pomoc humanitarna dla Palestyńczyków.

Na podstawie: tvp.info, bbc.com, maannews.com.