komunizm-ma-sie-dobrze1Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że były oficer KGB skazany za zbrodnie na powojennych litewskich partyzantach, nie był winny ludobójstwa. Strasbourg uważa, że Vytautas Vasiliauskas nie mógł wówczas wiedzieć, iż jego czyny będą miały taki charakter.

Vasiliauskas został skazany przez litewski sąd w 2011 r., jednak z powodu chorób i starości nie przebywa w więzieniu. Były oficer litewskiego KGB po II Wojnie Światowej miał dopuścić się zbrodni przeciwko ludzkości na partyzantach antykomunistycznego podziemia, którzy byli aktywni na terenie Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej do 1953 r. Vasiliauskas miał m.in. uczestniczyć w schwytaniu i deportowaniu do obozu pracy partyzanta Jonasa Burininkasa, który został skazany na 25 lat więzienia i zmarł na wygnaniu bez możliwości powrotu na Litwę.

Według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, były oficer KGB był sądzony na podstawie prawa, które nie obowiązywało w 1953 r. Stąd Vasiliauskas nie mógł być świadom, iż prześladowania antykomunistycznego ruchu oporu mogą być uznane za ludobójstwo przeciwko etnicznym Litwinom. Trybunał w Strasbourgu dodał w orzeczeniu, że litewscy partyzanci nie mogą być uznawani za reprezentację całego narodu litewskiego.

Na podstawie: baltictimes.com