Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin, ogłosili wspólną deklarację z okazji 75. rocznicy spotkania amerykańskich i sowieckich wojsk nad Łabą w Niemczech. Wydarzenie z czasów II wojny światowej może być zdaniem obu polityków dobrym przykładem, gdy można odłożyć na bok różnice, aby „współpracować dla nadrzędnych celów”.

Dokładnie 25 kwietnia 1945 roku żołnierze Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych i Armii Czerwonej spotkali się ze sobą na moście nad Łabą, znajdującym się w niemieckiej miejscowości Torgau w obecnym landzie Saksonii. „Wydarzenie to zwiastowało zdecydowane zwycięstwo nad nazistowskim reżimem” – można więc przeczytać we wspólnym oświadczeniu, które wydali wczoraj Trump i Putin.

Obaj przywódcy uważają, że „Duch Łaby” może być doskonałym przykładem dla budowania także współczesnych relacji. W oświadczeniu Białego Domu i Kremla padają bowiem słowa o odrzuceniu dzielących obu państw różnic, aby w ten sposób możliwa była współpraca na rzecz „nadrzędnych celów”. Ponadto w dokumencie podkreślono rolę amerykańskich i sowieckich żołnierzy we „wspólnym zwycięstwie nad faszyzmem”, a także zapewniono o dalszym kultywowaniu pamięci o tamtych wydarzeniach.

Komentatorzy zwracają uwagę, że na ogół rocznica spotkania Amerykanów i Sowietów na Łabie nie jest upamiętniania poprzez wspólne oświadczenia obu stron. Po raz ostatni deklaracja prezydentów USA i Rosji na ten temat została wydana przed dekadą. Wówczas sygnowali ją Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew.

Na podstawie: polskieradio.pl, businessinsider.com.

Zobacz również: