Władze Islamskiego Emiratu Afganistanu przedstawiły nowe wytyczne dla tamtejszych mediów. Talibowie zakazali w nich między innymi pokazywania kobiet w serialach czy emisji zachodnich produkcji niezgodnych z islamskimi wartościami. Przedstawiciele organizacji dziennikarskich kwestionują zmiany, uznając je za niepraktyczne.

Swoje pierwsze zarządzenie przygotowało powołane przez Talibów ministerstwo promowania cnót i zapobiegania niemoralności. Zwraca się w nim do sieci telewizyjnych, aby przede wszystkim nie pokazywały one kobiet w produkowanych przez siebie serialach. Prezenterki telewizyjne mają natomiast obowiązkowo nakładać nakrycia głowy.

Nowe władze Afganistanu zakazały również rozpowszechniania zachodnich produkcji telewizyjnych, które promują niemoralność oraz obcą kulturę i tradycję. Talibowie krytykują także niektóre programy satyryczne, dlatego na ekranach zabraknie materiałów obrażających lub podważających godność człowieka.

Wytyczne ministerstwa promowania cnót i zapobiegania niemoralności nie ograniczają się jedynie do kobiet. Afgańscy nadawcy zostali zobowiązani do niepokazywania mężczyzn niezakrytych od klatki piersiowej do kolan.

Wspomniany resort uzasadnia swoją dyrektywę chęcią przeciwdziałania propagowaniu niemoralności, a także emisji filmów sprzecznych z zasadami szariatu i wartościami afgańskimi.

Regulacje są krytykowane przez przedstawicieli nadawców telewizyjnych. Właściciele afgańskich mediów twierdzą, że są one niepraktyczne i w rezultacie doprowadzą do zakończenia działalności przez stacje telewizyjne.

Na podstawie: voanews.com, polsatnews.pl.

fot. picryl.com.