rosengardNajbardziej utytułowany w Szwecji kobiecy klub piłki nożnej będzie mógł występować z tęczową flagą na swoich strojach. Zawodniczki FC Rosengård będą tym samym brać udział w kampanii promującej prawa homoseksualistów.

Piłkarki FC Rosengård są aktualnymi mistrzyniami Szwecji jako jeden z najbardziej utytułowanych klubów w historii kobiecych rozgrywek piłki nożnej w tym kraju. W tym sezonie będą one występować z tęczowymi flagami na tylnej części swoich koszulek, tym samym promując rozszerzanie praw dla homoseksualistów, a także tak rozumianą przez nie równość i tolerancję.

Początkowo na podobną symbolikę nie chciał zgodzić się europejski związek piłkarski UEFA, który uważał, że tęczowa flaga ruchu LGBT nie jest symbolem narodowym. Klas Tjebbes, dyrektor generalny FC Rosengård, interweniował jednak w tej sprawie i okazało się, iż UEFA nie może zaakceptować podobnego posunięcia, jednak jednocześnie nie jest w stanie mu przeciwdziałać.

Szwedzkie piłkarki podążyły tym samym śladem klubu hokejowego z północy kraju. Zawodnicy Kiruny w ubiegłym roku występowali z tęczową flagą na swoich strojach.

Na podstawie: thelocal.se.