polisSzwedzcy policjanci alarmują, iż gwałtownie wzrasta liczba przestępstw na tle seksualnym, dokonywana przez nastolatków. Funkcjonariusze opierają się przede wszystkim na statystykach ze stolicy kraju Sztokholmu.

Według policyjnych raportów, w tym roku na samych południowych przedmieściach Sztokholmu, miało miejsce ponad 90 przypadków przestępstw na tle seksualnym z udziałem młodzieży poniżej osiemnastego roku życia. Policjanci twierdzą, że są przerażeni liczbą gwałtów, a także gwałtów zbiorowych dokonywanych zarówno na młodych dziewczynach jak i chłopcach.

Policjant Mihajlo Mrdjen w rozmowie z liberalnym dziennikiem „Dagens Nyheter” powiedział, że jest coraz bardziej zszokowany, gdy rozmawia ze sprawcami i ofiarami gwałtów, a po kilka takich przypadków miesięcznie dotyczy nawet młodzieży w wieku od 10 do 15 lat. Funkcjonariusz podał również kilka przykładów grupowych gwałtów, a także zachowań młodzieży w szkołach. Duża część przestępstw tego rodzaju ma również związek z użyciem elektroniki – ofiary są przymuszane do określonych zachowań pod groźbą umieszczenia filmików z zajścia w internecie.

Rozmówca „Dagens Nyheter” zauważył, że wśród szwedzkich nastolatków widoczna jest zmiana podejścia do tematyki seksualnej, poruszanej w rozmowach bardzo swobodnie. Sprawcy i ofiary gwałtów nie mają też często świadomości, iż niektóre zachowania można już zaliczyć do kanonu przestępstw na tle seksualnym.

na podstawie: dn.se, thelocal.se