somaliswedenByły centroprawicowy premier Szwecji Fredrik Reinfeldt na niedawnym posiedzeniu władz swojej partii bronił realizowanej przez siebie polityki azylowej. Działacz Moderaterny uważa, iż dzięki niej możliwe było zwiększenie zatrudnienia i otwarcie Szwecji na resztę świata.

W ostatnich dniach od dotychczasowej polityki imigracyjnej kraju odcięła się duża grupa działaczy centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (Moderaterna), w tym obecna szefowa ugrupowania, Anna Kinberg Batra. Szefowa Moderaterny stwierdziła, iż nie wróciłaby do poprzednich rozwiązań, natomiast były sekretarz Reinfeldta Mikael Sandström nie tylko za nie przeprosił, ale wyraził wstyd z powodu nieposłuchania osób ostrzegających przed niekontrolowanym napływem obcokrajowców do Szwecji.

Sam były szwedzki premier podczas zebrania partyjnych władz bronił swojej polityki imigracyjnej. Jego zdaniem przyniosła ona spodziewane efekty w postaci wzrostu zatrudnienia, poprawy sytuacji gospodarczej oraz dalszego otwarcia Szwecji na świat. Reinfeldt dodał, że wskaźnik urodzin w Szwecji i Europie powoduje, że konieczne jest ściąganie przybyszy z każdego zakątka świata.

Reinfeldt był szefem szwedzkiego rządu w latach 2006-2014 i liderem Moderaterny w latach 2003-2015. Przed ubiegłorocznym kryzysem imigracyjnym to właśnie za rządów centroprawicy w latach 2006-2009 w Szwecji osiedliło się najwięcej cudzoziemców.

Na podstawie: sverigesradio.se, friatider.se.