refugermanUgrupowanie szwedzkich Chrześcijańskich Demokratów domaga się, aby osoby oczekujące na udzielnie azylu oraz korzystające z pomocy społecznej musiały odpracować otrzymywane świadczenia. Chadecy są też zaniepokojeni powstawaniem gangów imigrantów napadających na kobiety.

Przewodnicząca szwedzkich Chrześcijańskich Demokratów (Kristdemokraterna, KD) Ebba Busch Thor w trakcie swojego przemówienia podkreśliła swoją miłość do Szwecji, której społeczeństwo wyraźnie odczuwa obecny kryzys społeczny. Spowodowany jest on między innymi powstawaniem przestępczych gangów młodzieży, które zajmują się molestowaniem młodych kobiet w trakcie festiwali muzycznych, a także wyjeżdżają do świata arabskiego, aby walczyć tam w szeregach ekstremistów z Państwa Islamskiego. Zdaniem szefowej chadeków podobne wydarzenia powodują, iż szwedzkie społeczeństwo odczuwa z tego powodu coraz większą niepewność.

Thor skrytykowała jednocześnie działania lewicowego premiera Stefana Löfvena, który oszukuje społeczeństwo. Jej zdaniem, w Szwecji coraz mniej znaczą cnoty takie jak staranność, cierpliwość, współczucie i odwaga, które są zastępowane przez krótkoterminowe myślenie, apatię oraz egoizm. Wystarczy bowiem popatrzeć na to co dzieje się w niektórych regionach, gdzie policja boi się interweniować, zaś funkcjonariusze są obrzucani kamieniami.

Szefowa szwedzkiej chadecji zwróciła uwagę na fakt, iż blisko połowa osób pobierających świadczenia społeczne w Szwecji to imigranci, z których spora część nawet po siedmiu latach pobytu w tym państwie nie posiada pracy. Z tego powodu Thor i jej partia opowiadają się za zmuszeniem do pracy osób pobierających zasiłki. Mieliby oni pracować na rzecz państwa przynajmniej 20 godzin w tygodniu. W podobnym wymiarze czasu aktywność zawodową mieliby również podejmować imigranci ubiegający się o uzyskanie azylu, którzy mieliby m.in. sprzątać czy gotować. Osoby nie podejmujące się takiej pracy miałyby otrzymywać dużo niższe świadczenia.

Jednocześnie Thor powiedziała, że nie powinno się potępiać Brytyjczyków za ich decyzję w referendum o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ponieważ cierpi ona obecnie na deficyt demokracji. Według chadeków głównym zagrożeniem dla Europy są elity władzy wyalienowane od obywateli.

Na podstawie: friatider.se.