asa-romsonSzwedzka wicepremier i minister środowiska Åsa Romson ustąpiła ze stanowisk zajmowanych w lewicowym gabinecie Stefana Löfvena. Dymisja ma związek z doniesieniami mediów o infiltracji ugrupowania przez radykalnych wyznawców islamu.

Romson poinformowała podczas konferencji prasowej, że odchodzi z rządu po tym jak utraciła zaufanie jako współprzewodnicząca Partii Zielonych. Jej miejsce w ugrupowaniu ma zająć Isabella Lövin, która obecnie pełni funkcję ministra ds. rozwoju międzynarodowego. W piątek ma odbyć się doroczna konferencja partyjna, która omówi obecną sytuację Zielonych, których notowania są najniższe od dziesięciu lat. Premier Stefan Löfven zapowiedział natomiast, że do końca miesiąca nastąpi reorganizacja w jego lewicowym rządzie.

Dymisja Romson i spadek popularności Zielonych ma związek z ostatnimi aferami dotyczącymi ugrupowania. Pod koniec kwietnia okazało się, że polityk ugrupowania, Kamala al-Rifai, zaprosił do wygłoszenia wykładu radykalnego islamskiego duchownego Salman al-Ouda. Salafita był opisywany przez media jako mentor Osamy bin Ladena, którego radykalne przesłanie śledzi na Twitterze blisko dziewięć milionów osób.

Wcześniej wyszła na jaw informacja, iż były już minister budownictwa Mehmet Kaplan spotkał się na kolacji z działaczami tureckich „Szarych Wilków”, a więc organizacji odpowiedzialnej za śmierć kilkuset osób oraz zamach na papieża Jana Pawła II.

Na podstawie: thelocal.se, onet.pl.