szwecja_konferencja1 października prawicowy think-tank Motpol zorganizował w Sztokholmie ósmą edycję konferencji Identitär Idé (Idea Tożsamościowa). Jest to coroczna inicjatywa dająca możliwość do spotkania się i wymiany opinii dla osób o narodowych poglądach w Szwecji, a także miejsce dające możliwość wypowiedzi dla osób niemile widzianych w świecie politycznej poprawności.

Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Powstanie Europy” (Europe arises). Prelekcje wygłosili między innymi: Alexander Markovics związany z austriackim ruchem tożsamościowym, który mówił o polityce tożsamościowej; Dan Eriksson, związany z narodowym podcastem Motgift opowiadał o swoich projektach medialnych; dziennikarz z RPA i założyciel portalu Praag.org Dan Rootd opowiadał o sytuacji w jakiej znajduje się RPA i jego biali mieszkańcy; Daniel Friberg, założyciel Motpol, RightOn, oraz autor książki „The real right returns”.

Poza nimi przemawiali również: Isac Boman, ekonomista, który opowiadał o swojej książce „Penningmakten” (Potęga Pieniędzy); antyimigracyjna dziennikarka Ingrid Carlqvist; były lider Szwedzkich Demokratów z Goteborga, Patrik Ehn, wykluczony z partii za „nadmierny radykalizm” mówił o swojej karierze; Jason Reza Jorjani – Amerykanin z perskimi korzeniami, który wygłosił prelekcję na temat okultyzmu.

Po przemówieniach na scenie pojawił się muzyk Arla Gryning, który zagrał dla gości krotki koncert solowy w klimacie folk-metalu.

Konferencja okazała się być sporym sukcesem frekwencyjnym, na sali zebrało się około 200 słuchaczy w rożnym przedziale wiekowym, od ludzi młodych po tych w średnim wieku. Trwała również dość długo, ostatni goście opuścili budynek około godziny trzeciej nad ranem. Poza wysłuchaniem wystąpień, można było zaopatrzyć się również w literaturę, która dość obficie pojawiła się na stoiskach handlowych oraz muzykę w nakładzie ledwo kilku albumów. Proporcje dokładnie przeciwne do znanych z polskiego podwórka.

Spotkanie odwiedziły również delegacje zagranicznych nacjonalistów z Estonii, Łotwy i Anglii, pojawili się też Autonomiczni Nacjonaliści z Polski. Niestety, większość przemówień odbywała się w języku szwedzkim, a organizatorzy nie zadbali o tłumacza dla osób niewładających tym językiem. Pomimo tego, konferencja była świetną okazją do nawiązania nowych kontaktów i podtrzymania starych, szczególnie tych z organizacją Nordisk Ungdom, która brała czynny udział w zorganizowaniu całego przedsięwzięcia.

Zdjęcia Autonom.pl z konferencji: