Fria Nationalister i Patrick Vondrak w Kladnie, 28 września 2009 roku.Aktywiści ruchu Fria Nationalister (Wolni Nacjonaliści) z miasta Göteborg rozpoczęli kampanię na rzecz Patricka Vondraka – jednego z czeskich więźniów politycznych, który od października ubiegłego roku przebywa w areszcie. Nacjonaliści z Göteborga mieli okazję poznać Patricka przed doroczną manifestacją w rocznicę śmierci Św. Wacława (patrona narodu czeskiego), na której oprócz działaczy narodowych z całych Czech, na zaproszenie organizatorów stawili się również nacjonaliści ze Szwecji (Göteborg) oraz z Polski (Toruń, Warszawa).
W skład kampanii szwedzkich nacjonalistów wchodzi zbiórka pieniędzy na pomoc prawną oraz szereg akcji informacyjnych, prowadzonych głównie za pośrednictwem specjalnie przygotowanej strony internetowej: http://solidaritet.friagbg.se, na której zapoznać się można z opisem łamania praw człowieka w Czeskiej Republice, a także pobrać gotowe materiały propagandowe, dzięki którym z kampanią zapozna się większa grupa osób.
Kampania GFN jest kolejną inicjatywą podjętą przez europejskich działaczy, w celu ukazania solidarności z represjonowanymi nacjonalistami w Czechach. Jak do tej pory, swoją solidarność w większym lub mniejszym wymiarze ukazali nacjonaliści m.in. z Niemiec, Węgier, Rosji czy Polski.