Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, odniósł się do obecnych napięć pomiędzy Ukrainą a Rosją. Przede wszystkim podkreślił, że w Polsce od dłuższego czasu Ukraińcy „mieszkają wśród nas, pracują razem z nami, modlą się w polskich kościołach i uczą się w polskich szkołach”, dlatego w razie konfliktu należy przyjąć ich jeszcze więcej.

Zdaniem Gądeckiego w obliczu doniesień o możliwej inwazji rosyjskiej armii na ukraińskie terytorium „każdy ma prawo do życia w pokoju i bezpieczeństwie. Każdy ma prawo szukać dla siebie i swoich najbliższych warunków zapewniających mu bezpieczne życie”. Właśnie dlatego Polacy powinni być gościnni wobec uchodźców, którzy wraz z rozpoczęciem konfliktu będą uciekali ze swojego kraju.

Arcybiskup przypomniał, że w ostatnich latach Polska otworzyła się już na Ukraińców, „którzy mieszkają wśród nas, pracują razem z nami, modlą się w polskich kościołach i uczą się w polskich szkołach”. W związku z tym Kościół katolicki oczekuje zarówno modlitwy w intencji pokoju, jak i konkretnych działań na rzecz potencjalnych uchodźców.

Pomocą Ukraińcom mają więc zająć się między innymi kościelne organizacje charytatywne, czyli Caritas Polska oraz jego oddziały diecezjalne i parafialne. Organizacja ta miała już zresztą przygotować „program wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w przypadku dalszej eskalacji napięcia i działań zbrojnych”.

Konferencja Episkopatu Polski nie pierwszy raz zabiera głos w sprawie pomocy obcokrajowcom. Jesienią ubiegłego roku apelowała ona o organizację pomocy dla imigrantów, którzy atakowali Wojsko Polskie i Straż Graniczną na granicy polsko-białoruskiej. W 2019 roku KEP krytykowało natomiast polityków zajmujących negatywną opinię o masowej imigracji do naszego kraju.

Na podstawie: episkopat.pl, gosc.pl.

Zobacz również: