syria-soldierSyryjskie wojsko wierne prezydentowi Baszarowi al-Assadowi wyzwoliło miasto Palmyra, której starożytne ruiny zaliczane są do światowego dziedzictwa UNESCO. To kolejna porażka sił Państwa Islamskiego w regionie Hims.

Przedstawiciele dowództwa wojsk Syrii poinformowały w niedzielę, że miasto Palmyra, leżące w regionie Hims, zostało wyzwolone od terrorystów z Państwa Islamskiego. Armia prezydenta Baszara al-Assada miała zlikwidować blisko pół tysiąca ekstremistów i przejąć kontrolę nad ruinami starożytnego miasta oraz lokalnym lotniskiem. Syryjskie wojsko w całej operacji uzyskało wsparcie libańskiego ruchu Hezbollah oraz rosyjskiego lotnictwa. Jednostki inżynieryjne przystąpiły natomiast do oczyszczania miejscowości z min i innych pułapek zostawionych przez terrorystów.

Bitwa o Palmyrę trwała od 7 marca, natomiast miasto w maju ubiegłego roku zostało zajęte przez terrorystów z Państwa Islamskiego, którzy niszczyli starożytne budowle wpisane na listę światowego dziedzictwa przez UNESCO, a także dokonywali egzekucji na miejscowej ludności.

Na podstawie: sana.sy, presstv.ir.