Prezydent Syrii Baszar al-Assad spotkał się w Damaszku z polską delegacją, której przewodniczył poseł Paweł Skutecki z ruchu Kukiz’15. Syryjski przywódca podkreślił w rozmowie z Polakami, że Europa popełniła bardzo poważny błąd, ponieważ nie chciała ona dostrzegać rzeczywistej sytuacji w jego kraju, zaś on sam liczy na ożywienie polsko-syryjskich stosunków. Delegacja z naszego kraju doceniła z kolei wysiłek Syryjczyków włożony w powstrzymanie islamskiego terroryzmu.

Syryjska agencja prasowa SANA poinformowała, iż al-Assad tłumaczył polskiej delegacji zawiłości toczącej się od prawie siedmiu lat wojny domowej, a także przedstawił problemy z jakimi boryka się jego państwo. Wśród najważniejszych z nich wymienił on terroryzm, bezpośrednią agresję wojskową obcych państw, próby ingerencji w politykę wewnętrzną Syryjskiej Republiki Arabskiej oraz nałożone na nią zachodnie sankcje gospodarcze. Al-Assad przypomniał również o błędach Europy popełnionych przez ostatnich kilka lat.

Członkowie polskiej delegacji mieli z kolei docenić zaangażowanie syryjskiego społeczeństwa i tamtejszej armii, dzięki którym udało się powstrzymać ofensywę ze strony islamskich terrorystów. Mogli oni bowiem przedostać się do innych państw i tym samym zdestabilizować sytuację nawet na całym globie. Poseł Paweł Skutecki napisał z kolei, że wraz ze swoimi współpracownikami chciał przekonać się jak naprawdę wygląda życie w Syrii, gdzie powoli powraca normalność, a także szanowane są mniejszości religijne.

Ponadto al-Assad i polska delegacja mieli rozmawiać o rozwoju stosunków pomiędzy oboma państwami. W ostatnim czasie doszło bowiem do serii spotkań w Damaszku, a powołana ma zostać także polsko-syryjska grupa parlamentarna. Syryjski prezydent miał przy tym pozytywnie wypowiadać się na temat tych inicjatyw, popierając wszelkie próby nawiązania pokojowych relacji pomiędzy różnymi narodami.

Na podstawie: sana.sy, facebook.com.

Zobacz również:

Poseł Kukiza spotkał się z liderami Hezbollahu