assad-syriaPrezydent Syrii Baszar al-Assad otrzymał specjalny list od papieża Franciszka. Głowa Kościoła katolickiego wyraziła w nim solidarność z narodem syryjskim oraz zapewniła, że potępia każdy przejaw terroryzmu i ekstremizmu. Oficjalna papieska rozgłośnia radiowa, Radio Watykańskie, należała do niewielu mediów rzetelnie relacjonujących konflikt w Syrii.

List od papieża dotarczył syryjskiemu prezydentowi nuncjusz apostolski w tym kraju, kardynał Mario Zenari, który został oficjalnie przyjęty przez al-Assada w pałacu prezydenckim w Damaszku. Dokument zawiera wyrazy solidarności Franciszka z narodem syryjskim w trudnych chwilach, a także zapewnienie, iż Watykan potępia wszelkie przejawy ekstremizmu i terroryzmu. Jednocześnie głowa Kościoła katolickiego apeluje, aby zbrojny konflikt w Syrii został rozwiązany pokojowymi metodami. Franciszek podkreślił w swoim liście, że w Syrii powinien zostać przywrócony model pokojowego współistnienia różnych kultur i religii, który funkcjonował w tym kraju przed wybuchem rebelii w 2011 r.

Sam al-Assad pogratulował Zenariemu niedawnego wyświęcenia go na kardynała, a jednocześnie zauważył, iż to jedyny przypadek na świecie, kiedy osoba wyświęcona na kardynała dalej pozostaje na stanowisku nuncjusza apostolskiego. Zdaniem syryjskiego prezydenta świadczy to o wielkiej trosce, jaką żywi wobec Syrii papież Franciszek. Al-Assad zapewnił, że Syria jako państwo i naród jest zdeterminowana, aby przywrócić stabilność i bezpieczeństwo.

Sam nuncjusz apostolski wyraził zadowolenie, iż po wyświęceniu na kardynała pozostał przedstawicielem Watykanu w Syrii. Zenari podkreślił jednocześnie, że Syria jest kolegką chrześcijaństwa i innych religii, dlatego też odgrywa kluczową rolę w regionie Bliskiego Wschodu.

Na podstawie: sana.sy.