syrian-armySyryjskie siły rządowe ogłosiły zwycięstwo w bitwie o Aleppo, natomiast prezydent Baszar al-Assad pogratulował z tej okazji narodowi syryjskiemu. W ramach porozumienia z terrorystami mają oni opuścić Aleppo wraz ze swoimi rodzinami dzięki podstawionym karetkom i autobusom. Jednocześnie zbierane są dowody dotyczące zbrodni rebeliantów przeciwko ludności cywilnej.

Zbliżające się ostateczne zwycięstwo sił rządowych w Aleppo część mieszkańców wschodniej części miasta zaczęło celebrować już w poniedziałek, kiedy wieczorem wylegli oni na ulice kolejnych wyzwalanych dzielnic. Walki wciąż jednak trwały, a ostatecznie porozumienie w sprawie ewakuacji terrorystów i ich rodzin zostało zawarte dopiero w środę. Według nieoficjalnych informacji administracja prezydenta Baszara al-Assada była gotowa wypuścić rebeliantów z miasta bezwarunkowo, jednak nie zgodzili się na to mieszkańcy Aleppo oraz szyickie milicje z Iraku. Ostatecznie ewakuacja terrorystów przy pomocy podstawionych autobusów i ambulansów rozpoczęła się w czwartek rano i ma z niej skorzystać kilka tysięcy osób. W zamian podobny transport wyruszy z terenów kontrolowanych przez rebeliantów i islamskich ekstremistów, a dokładnie z dwóch miasteczek będących prorządowymi enklawami w prowincji Idlib na zachód od Aleppo.

Sam al-Assad w materiale wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych pogratulował narodowi syryjskiemu wyzwolenia Aleppo z terrorystów i wspierających ich zagranicznych bojowników, dzięki czemu ma tworzyć się nowa historia Syrii. Zadowolenie z powodu wyzwolenia Aleppo wyraziły również władze Iranu oraz libański ruch oporu Hezbollah. Ich zdaniem triumf syryjskiego narodu w walce z terroryzmem zwiastuje kolejne zwycięstwa sił rządowych.

Tuż przed ewakuacją pierwszej partii terrorystów w mieście słychać było eksplozje i widoczne były słupy dymu, co było związane z niszczeniem przez rebeliantów ich dokumentów oraz składów broni i amunicji. Jednocześnie rosyjskie ministerstwo obrony narodowej poinformowało, że w dzielnicach zajmowanych przez przeciwników władz w Damaszku znaleziono nagrania wideo obrazujące brutalne zachowanie terrorystów wobec miejscowej ludności. Syryjskie władze mają zamiar udokumentować szczegółowo każdy taki przypadek.

Na podstawie: sana.sy, presstv.ir.