Irański prezydent Hasan Rowhani wysłał coroczne życzenia chrześcijanom z okazji świąt Bożego Narodzenia, a wraz z przedstawicielami najważniejszych władz Islamskiej Republiki Iranu podkreślił znaczenie wartości religijnych w walce z dominującym we współczesnym świecie brakiem moralności, niesprawiedliwością oraz ludzkim cierpieniem, za które w dużej mierze odpowiadają religijni fundamentaliści.

Już niemal tradycyjnie irańska głowa państwa wysłała specjalny list do Stolicy Apostolskiej, najważniejszych światowych przywódców oraz chrześcijan na całym świecie. Rowhani złożył w nim życzenia wszystkim chrześcijanom obchodzącym święto Bożego Narodzenia, podkreślając znaczenie urodzin Jezusa Chrystusa, który dla wyznawców islamu jest prorokiem szczęścia, pokoju oraz przyjaźni.

Dodatkowo Rowhani w swoim liście podkreślił, iż w dzisiejszym świecie „borykającym się z niemoralnością, niesprawiedliwością i cierpieniem” hierarchowie i religijni uczeni mają obowiązek współpracować i pomagać sobie w celu „stworzenia pięknego świata pełnego pokoju, spokoju i umiaru”, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie rzeczywistości wolnej od przemocy i ekstremizmu. Irański prezydent miał też modlić się o szczęście i dobrobyt dla wszystkich narodów.

Dzisiaj irański prezydent spotkał się też z przedstawicielami ormiańskiej społeczności w Iranie, należącymi głównie do rodzin zabitych w walce żołnierzy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, a tematem rozmów była przede wszystkim trudna sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie, którzy według Rowhaniego cierpieli z rąk terrorystów, co spotyka jednak także muzułmanów.

Minister spraw zagranicznych Iranu Muhammad Zawad Dżarif składając życzenia chrześcijanom wyraził nadzieję, że w zbliżającym się Nowym Roku cały świat przyjmie pokojowe przesłanie Jezusa Chrystusa, którego w jego opinii jest uniwersalne i ponadczasowe.

Na podstawie: presstv.com, iran-daily.com, irna.ir.