Holenderska sieć supermarketów Albert Heijn wycofuje ze swojej oferty noże kuchenne. Przedsiębiorstwo nie chce bowiem przykładać się do „wzrostu agresji w społeczeństwie”. Już kilka lat temu niektóre sieci sklepów zakazały sprzedaży noży osobom poniżej 16. roku życia, co miało związek z rosnącą liczbą przestępstw popełnianych przy ich użyciu.

Przed trzema tygodniami po ugodzeniu nożem zmarł jeden z pracowników sieci Albert Heijn. Jej kierownictwo uznało, że w ofercie sklepów należących do firmy nie znajdą się już noże kuchenne, które zostaną wycofane z placówek w Holandii i Belgii. Sieć supermarketów uważa, że w ten sposób nie będzie już przyczyniać się do „wzrostu agresji w społeczeństwie”.

Wcześniej na podobny krok zdecydowało się już kilka innych popularnych w Holandii sieci handlowych. Od 2020 roku noży kuchennych w placówkach HEMA, Xenos i IKEA nie mogą kupić osoby poniżej 16. roku życia, natomiast sklepy Action nie sprzedają ich już w ogóle.

W ostatnich latach w Holandii widoczny jest wyraźny wzrost liczby przestępstw popełnianych przez młodych ludzi, którzy używają właśnie broni białej. Tamtejsza policja w ubiegłym roku odnotowała 70 przypadków ugodzenia nożem i 10 ofiar śmiertelnych.

Na podstawie: 7sur7.be, nhnieuws.nl.