Wydawca „Gazety Wyborczej”, wraz ze spółką finansowaną przez amerykańsko-żydowskiego finansistę Georga Sorosa, zgłosił chęć zakupu Radia Zet wystawionego parę miesięcy temu na sprzedaż przez czeską grupę medialną. Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości zapowiedziała, iż rządzący chcą uniemożliwić inwestowanie w Polsce spekulantom giełdowym, lecz tak naprawdę całą sprawę zapewne wyjaśni amerykańska ambasador Georgette Mosbacher.

Holding medialny Eurozet został wystawiony na sprzedaż już kilka miesięcy temu, niedługo po zakupieniu go przez spółkę Czech Media Invest, która przejęła go od francuskiego koncernu Lagardere. Do spółki należą przede wszystkim rozgłośnie Radio Zet, Chillzet, Antyradio i Meloradio, zaś w ostatnich miesiącach dyskutowano głównie o możliwym przejęciu tych aktywów przez Fratrię, czyli wydawcę gazet związanych z obecną ekipą rządzącą.

Teraz do wyścigu o Eurozet miały stanąć Agora S.A., a więc wydawca „Gazety Wyborczej”, wsparta przez czeską spółkę SFS Ventures. W tym skomplikowanym schemacie właścicielskim najważniejszy jest fakt, iż mniejszościowym udziałowcem w SFS Ventures jest amerykańska spółka Salvatorska Ventures LCC, która należy do funduszu Media Development Investment Fund (MDIF). Właścicielem MDIF jest z kolei amerykańsko-żydowski finansista i spekulant George Soros.

Soros już od połowy 2016 roku jest zresztą właścicielem 5,35 miliona akcji Agory, co daje należącemu do niego funduszowi blisko 8,26 proc. głosów na walnym zgromadzeniu wydawcy „Gazety Wyborczej”.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek już pokusiła się o buńczuczne zapowiedzi, pisząc na Twitterze, iż „państwo powinno zrobić wszystko, by spekulanci giełdowi nie zwiększali wpływu na rynek medialny. Celem Polski i powołanych do nadzoru nad rynkiem organów powinno być zwiększenie udziału kapitału polskiego i troska o pluralizm”.

Stanowisko amerykańskiej ambasador Georgette Mosbacher w tej sprawie nie jest jeszcze znane, ponieważ żadne z pro-rządowych mediów jak dotąd nie ujawniło sporządzonego przez nią listu w tej sprawie, czyli formy w jakiej wydaje ona rozkazy rządowi Mateusza Morawieckiego.

Na podstawie: dorzeczy.pl, wpolityce.pl, wirtualnemedia.pl.