solidarni SerbiaSprawa politycznie motywowanego aresztowania czternastu serbskich nacjonalistów odbiła się szerokim echem w nacjonalistycznych środowiskach w całej Europie.

Dla przypomnienia: czternastu serbskich patriotów jest od 10 października przetrzymywanych po zatrzymaniu przez policję w czasie belgradzkiej parady pederastów, na którą niezgoda nie tylko aktywistów i działaczy organizacji narodowych, ale przede wszystkim zwykłych obywateli była przez długi czas powodem niesłabnącego oburzenia w postępowych mediach. Zatrzymanie, przetrzymanie i sposób obejścia się z aktywistami miały i mają w dalszym ciągu ewidentny charakter postępowania motywowanego politycznie.

Poniżej krótkie podsumowanie niektórych akcji, wraz ze zdjęciami.

Rosja: akcja solidarności odbyła się między innymi w Moskwie, z inicjatywy działaczy DPNI – Ruch Przeciwko Nielegalnej Imigracji. W imieniu organizacji, prezes Vladimir Ermolayev przekazał pracownikom serbskiej ambasady pismo adresowane do prezydenta Serbii Borisa Tadicia. W piśmie rosyjscy działacze domagają się m.in. zachowania procedur państwa prawa i uwolnienia niesłusznie zatrzymanych nacjonalistów.

 

Rosja

 

Grecja: 13 kwietnia pod ambasadą Serbii w Atenach odbyła się pikieta zorganizowana przez tamtejszych niezależnych nacjonalistów i narodowych socjalistów. Relacje nie tylko pomiędzy greckimi i serbskimi działaczami nacjonalistycznymi, ale również np. kibicami piłkarskimi są szczególnie bliskie – często mówi się o tzw. „ortodoksyjnym braterstwie”. Pod ambasadą greccy działacze pojawili się z banerem „FREE SERBIAN NATIONALISTS” oraz ulotkami przybliżającymi problem i sytuację zatrzymanych.

 

Grecja

 

Rumunia: pikietę solidarnościową zorganizowali aktywiści organizacji Noua Dreaptă (Nowa Prawica). Zebrano się pod konsulatem Serbii w Timişoarze, miała m.in. miejsce przemowa założyciela tamtejszej komórki, Goran Mrakicia. Mówca skupił się na łamaniu podstawowych praw człowieka w Serbii, w szczególności kiedy chodzi o organizacje patriotyczne i nacjonalistyczne.

 

Rumunia

 

Włochy: akcja solidarnościowa została zorganizowana m.in. w Trieście przez grupę Veneto Fronte Skinheads.

 

Włochy

 

Akcja solidarności miała miejsce również w Warszawie, z inicjatywny tamtejszych niezależnych nacjonalistów: Warszawa: „Wolność dla nacjonalistów”