Coraz więcej kontrowersji wśród osób o konserwatywnych poglądach wzbudza Narodowa Agencja Kryminalna. Ochoczo prowadzi ona postępowania wobec prawicowych polityków i komentatorów na Słowacji, zupełnie nie zajmując się kontrowersyjnymi oświadczeniami przedstawicieli liberałów, wśród których część podejrzana jest zresztą o poważne przestępstwa.

Na działalność Narodowej Agencji Kryminalnej (NAKA) zwraca uwagę prawicowy portal HlavneSparvy.sk. Zdaniem jego autorów, funkcjonariusze specjalnego oddziału słowackiej policji potrafią wtargnąć rano do mieszkań osób związanych z alternatywną prawicą i grozić im bronią, ponieważ wyrazili oni określone poglądy w mediach społecznościowych. Problemy mają zresztą nie tylko publicyści, ale także politycy reprezentujący ruchy narodowe i konserwatywne.

Szczególnym zainteresowaniem NAKA cieszą się politycy nacjonalistycznej Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (L’SNS). W ostatnim czasie funkcjonariusze zajęli się między innymi posłem tego ugrupowania Stanislavem Mizíkiem. Napisał on bowiem na Facebook’u, że były prezydent Andrej Kiska nadzwyczaj chętnie w czasie swojego urzędowania przyznawał odznaczenia osobom żydowskiego pochodzenia, chociaż stanowią oni zdecydowaną mniejszość słowackich obywateli.

Kolejnym absurdem było ściganie szefa L’SNS, Mariana Kotleby, który jako żupan bańskobystrzycki wręczał potrzebującym rodzinom czeki na kwotę 1488 euro, co miało być propagowaniem nazizmu. Teraz problemy ma były wieloletni premier Słowacji, Robert Fico, ponieważ skrytykował on wyrok Sądu Najwyższego w sprawie posła nacjonalistów Milana Mazurka. NAKA uznało to za popieranie „rasistowskich” wypowiedzi względem Cyganów mieszkających na Słowacji.

Wspomniany portal nie ma wątpliwości, że opisywany policyjny organ stał się swego rodzaju „liberalnym Gestapo”, które nie zajmuje się jednak politykami związanymi z tą stroną sceny politycznej. Chociaż NAKA zostało powołane do ścigania przestępstw kryminalnych, wciąż nie zajęło się choćby sprawą Kiski, choć zarzuca się mu oszustwa podatkowe oraz związane z obrotem nieruchomościami.

Na podstawie: hlavnespravy.sk.