Slávnosť predkov, Święto Przodków28 maja na Słowacji odbędzie się kolejna edycja społeczno-kulturalnego wydarzenia pod nazwą Święto Przodków (Slávnosť predkov), organizowanego od kilku lat przez Słowacki Ruch Odrodzenia (Slovenské Hnutie Obrody, SHO) w Nitrze.

Inicjatywa ta ma na celu zbliżenie bratnich narodów słowiańskich poprzez wspólne celebrowanie kultury i historii. Ma także przypomnieć wszystkim świadomym swojej tożsamości ludziom, że różnice dzielące dzisiejsze kraje Słowian są tak naprawdę bardzo umowne, zaś łącząca nas tradycja, kultura, czy specyficzna dla wszystkich narodów słowiańskich charakterność to cechy, z których powinniśmy być dumni. Oprócz organizujących to wydarzenie Słowaków, od wielu lat biorą w nim udział nacjonaliści i tożsamościowcy m.in. Czech i Moraw, Rosji oraz Serbii. Na tegorocznym spotkaniu pojawią się również przedstawiciele z Polski.

Jak co roku, głównym punktem wydarzenia będzie patriotyczne zgromadzenie w centrum Nitry oraz kongres w nitrzańskim zamku połączony z dyskusją, podczas której poruszone zostanie zagadnienie przyszłości narodów słowiańskich. Obchody Święta przodków zakończy hiphopowy koncert, na którym wystąpią: D-Mann 55 (Rosja), KROK (Słowacja), Skaba (Czechy), Beogradski Sindikat (Serbia), Zjednoczony Ursynów (Polska), a także składy z Ukrainy i Białorusi. Szczegółowe informacje: sho@sho.sk.