pollakPełnomocnik Rządu Słowacji ds. Romów Peter Pollak, chce zmian w ustawie o policji, które miałyby wprowadzić obowiązek nagrywania policyjnych interwencji. Ma to związek z przypadkami Cyganów rannych podczas działań służb porządkowych.

Przedstawiciel Cyganów na Słowacji powiedział, że przygotowano już odpowiedni projekt ustawy ws. obowiązkowego nagrywania akcji policyjnych. Pollak zamierza przekonać teraz ministerstwo spraw wewnętrznych i przedstawicieli policji do swojego pomysłu, a jeśli mu się to nie uda, zamierza zgłosić proponowane zmiany na jesieni jako parlamentarzysta. Pollak zdaje sobie sprawę z kosztów takiego rozwiązania, jednak liczy, iż górę weźmie chęć poprawy reputacji policji.

Zaufanie do funkcjonariuszy miało bowiem zostać naruszone po tym, jak na początku kwietnia policjanci dokonali inspekcji kilku wiosek w kraju koszyckim. Podczas poszukiwania osób podejrzewanych o przestępstwa, przedstawiciele służb mieli brutalnie pobić kilkanaście osób, a do szpitala trafiło przez to kilku Cyganów. Naczelnik policji w Koszycach odrzucił zarzuty jako nieprawdziwe.

na podstawie: pravda.sk