no-gayPrzedstawiciele środowisk LGBT na Słowacji wystosowali list do parlamentu, w którym protestują przeciwko planowanym zmianom w konstytucji. Mają one definiować małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.

List do przewodniczącego parlamentu Pavola Paski z socjaldemokratycznego Smeru, wystosowała organizacja Queer Leaders Forum. Jej przedstawiciele twierdzą, że w demokracji chronione powinny być prawa mniejszości, a wszystkie zmiany w prawie dotyczące mniejszości powinny być z nimi konsultowane. Zdaniem działaczy homoseksualnych, nie ma to jednak miejsca w przypadku proponowanych zmian w słowackiej konstytucji, w której ma znaleźć się zapis o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny.

Zdaniem działaczy LGBT, nowe prawo nie wzmacnia roli małżeństwa, lecz ma za zadanie uniemożliwienie legalizacji związków osób tej samej płci. Konstytucyjne zmiany mają też za zadanie „stygmatyzację” osób homoseksualnych i biseksualnych. Pismo podpisane przez ponad 29 organizacji pozarządowych, w tym m.in. Helsińską Fundację Praw Człowieka, Ligę Przeciwko Rasizmowi czy Amnesty International, wzywa parlamentarzystów do „przestrzegania praw człowieka” oraz „uznania innych form rodziny”.

Zmiany w słowackiej ustawie zasadniczej zostały już zaakceptowane przez parlamentarną komisję konstytucyjną. Nowe prawo jest forsowane przez rządzących socjaldemokratów z partii Smer oraz opozycyjny Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny. Obie partie zawarły w tej sprawie porozumienie pod koniec lutego, na mocy którego chadecy poparli zmiany w ustawie o sądownictwie.

na podstawie: pravda.sk