Agencja ochrony granic Frontex poinformowała, że w ciągu pięciu pierwszych miesięcy bieżącego roku znacząco wzrosła liczba nielegalnych imigrantów, próbujących przedostać się na terytorium Unii Europejskiej. W porównaniu do ubiegłego roku liczba przekroczeń granicy zwiększyła się o 82 procent.

Od stycznia do maja bieżącego roku wykryto blisko 86 tysięcy przypadków nielegalnych przekroczeń granicy zewnętrznej UE. W samym maju było ich natomiast około 32,5 tysiąca. Ogółem w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku, Frontex mówi o 82 proc. wzroście.

Według Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej, powyższych liczb nie należy rozumieć jako liczby imigrantów próbujących przedostać się do Europy. Niektórzy podejmują bowiem nawet kilka prób nielegalnego przekroczenia unijnych granic.

Najczęściej nielegalni imigranci wybierają szlaki prowadzące przez Bałkany Zachodnie, a także przeprawiają się łodziami przez Morze Śródziemne. Droga lądowa jest najpopularniejsza wśród Syryjczyków i Afgańczyków, natomiast morską wybierają głównie Egipcjanie, Tunezyjczycy, Kongijczycy czy obywatele Bangladeszu.

Na podstawie: portalmorski.pl, reuters.com.