vucic2Serbski centroprawicowy premier Aleksandar Vucić ogłosił w Brukseli, że jego kraj otworzy dwa kolejne rozdziały negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. Dotyczą one przede wszystkim spraw wymiaru sprawiedliwości oraz wolności obywatelskich.

Lider Serbskiej Partii Postępowej (SNS) ogłosił to podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli. Vucić zaznaczył, iż zdaje sobie sprawę z trudności, które jego kraj napotka w negocjacjach, jednak jest zdeterminowany, aby spełnić zachcianki zachodnioeuropejskich biurokratów. Jednocześnie przewodniczący serbskiej centroprawicy podziękował za wsparcie kilku przywódcom europejskim, na czele ze słowackim ministrem spraw zagranicznych Miroslavem Lajćakiem oraz szefem węgierskiego resortu spraw zagranicznych Péterem Szijjártó. Vucić zapowiedział też, że jest gotowy na dialog z Republiką Kosowa, bowiem jego zdaniem Serbowie i Albańczycy są skazani na życie obok siebie.

Starania Serbii pozytywnie ocenił unijny komisarz ds. rozszerzenia. Johannes Hahn stwierdził, że Serbia przedstawiła rozsądny plan modernizacji swojej gospodarki oraz naprawy innych dziedzin tamtejszego życia społecznego. Unijny biurokrata zaznaczył przy tym, że dynamika procesów integracyjnych w dużej mierze zależy od działań państw ubiegających się o członkostwo w UE, stąd Serbowie będą musieli chociażby porozumieć się ze wspomnianym Kosowem.

We wtorek Vucić spotkał się natomiast z Federicą Mogherini, będącą wysokim komisarzem UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Głównym tematem ich spotkania były relacje Belgradu i Prisztiny.

Na podstawie: b92.net, danas.rs.