Delegacja z Arabii Saudyjskiej przyjechała do Polski na zaproszenie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przedstawiciele koncernu i saudyjskiej grupy koordynującej politykę obronności rozmawiali na temat dalszej współpracy, która miałaby przede wszystkim obejmować transfer polskich technologii do tego arabskiego państwa.

Arabię Saudyjską reprezentowali przedstawiciele General Authority for Military Industries (GAMI), czyli saudyjskiej grupy zajmującej się licencjonowaniem i regulowaniem saudyjskiego sektora zbrojeniowego. Na czele delegacji stał Ahmadem Al-Ohali, który wraz z resztą saudyjskich urzędników odwiedził przede wszystkim zakłady należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Saudyjczycy byli zainteresowani zwłaszcza polskimi produktami, ponieważ GAMI nadzoruje również sam zakup zagranicznych technologii. Właśnie z tego powodu przyglądali się oni zwłaszcza polskim systemom artyleryjskim, systemom radarowym, indywidualnym wyposażeniem żołnierzy, czy też systemami obrony przeciwlotniczej. Samo PGZ chciałoby z kolei rozwijać współpracę i transfer technologii do Arabii Saudyjskiej.

Ponadto przedstawiciele GAMI spotkali się z Szefem Kancelarii Prezydenta RP Minister Haliną Szymańską, aby omówić kwestie związane z dalszą współpracą Polski i Arabii Saudyjskiej. Warto przypomnieć, że to jeszcze rząd Donalda Tuska podpisał umowę z Saudyjczykami, która dotyczy właśnie kooperacji wojskowej i wzmocnienia relacji wojskowych obu państw.

Na podstawie: defence24.pl, dziennik.pl.