bernie-sandersSocjalistyczny senator Bernie Sanders, walczący o nominację Demokratów w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, został zaatakowany przez żydowską Ligę Przeciwko Zniesławieniu za jego negatywną opinię o izraelskich atakach na Strefę Gazy w 2014 roku.

Znana z kilku ataków przeciwko Polsce żydowska Liga Przeciwko Zniesławieniu (ADL) wezwała Berniego Sandersa do naprostowania jego wypowiedzi na temat konfliktu w Strefie Gazy z 2014 r. Socjalistyczny senator w tym tygodniu powiedział w wywiadzie dla „New York Daily News”, że jeśli pod jego rządami Izrael chciałby mieć pozytywne stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, powinien wpierw unormować swoje relacje z Palestyńczykami. Sander dodał, iż podczas konfliktu z 2014 r. izraelskie służby użyły nieproporcjonalnych środków, a jego pamięć łączy się z blisko 10 tys. ofiar ówczesnego konfliktu.

ADL twierdzi, że nawet najbardziej zawyżone dane palestyńskie, w tym podane przez ruch oporu Hamas, mówią o liczbie ofiar blisko pięć razy mniejszej od tej podanej przez Sandersa. Liga jest też zaniepokojona stanowiskiem ubiegającego się o prezydencką nominację w kwestii wycofania się żydowskich osadników z terytoriów palestyńskich.

Sam Sanders jest synem żydowskiego emigranta z Polski i deklaruje wiarę w Boga, jednak nie utożsamia się z żadnym konkretnym wyzwaniem. Dlatego też część żydowskich organizacji w Ameryce wezwało do jego bojkotu, uważając go za ześwieczczonego Żyda i osobę wrogą wobec religii.

Na podstawie: jpost.com.