Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin potwierdził pojawiające się już wcześniej doniesienia, dotyczące przywrócenia podatku VAT na energię elektryczną i paliwa. Rząd Mateusza Morawieckiego wycofuje się z części założeń „Tarczy antyinflacyjnej”, bo zostały one zakwestionowane przez Komisję Europejską.

Pod koniec ubiegłego roku koalicja rządowa przeforsowała w parlamencie program osłonowy, którego celem było przede wszystkim zrekompensowanie odbiorcom drastycznie rosnących cen energii elektrycznej. Zakładała ona między innymi wprowadzenie zerowej stawki podatku VAT na produkty spożywcze, nawozy sztuczne dla rolnictwa czy ga ziemny.

Ponadto „Tarcza antyinflacyjna” obniżyła dotychczasowy VAT na energię elektryczną i cieplną oraz paliwa silnikowe. Kilka miesięcy temu zdecydowano dodatkowo, że program zostanie przedłużony do końca bieżącego roku.

Sasin w rozmowie z Polskim Radiem przyznał jednak, że dodatki osłonowe niedługo przestaną obowiązywać. Komisja Europejska zakwestionowała bowiem niektóre działania rządu. Będzie on musiał więc przywrócić VAT na energię elektryczną, paliwa i nawozy.

Obniżenie stawki podatku VAT zostało uznane przez Brukselę za niezgodne z obowiązującym prawem Unii Europejskiej. Tymczasem Warszawie udało się jedynie wynegocjować utrzymanie zerowej stawki wspomnianej daniny na produkty żywnościowe. Według Sasina w tej sprawie „rząd walczył do samego końca”.

Morawiecki już wcześniej przyznał, że jego gabinet wycofa się z wielu założeń „Tarczy antyinflacyjnej”. Uzasadniał to między innymi groźbami ze strony KE, która w razie przedłużenia obowiązywania obniżonej stawki VAT miała zacząć nakładać kary na nasz kraj.

Na podstawie: businessinsider.com.pl, polskieradio.pl.