Wczoraj na lotnisku w Warszawie wylądował szósty samolot z Afganistanu, a lada moment powrócić z tego kraju mają dwie kolejne maszyny. Początkowo rząd Mateusza Morawieckiego zapewnił, że przyjmie w Polsce tylko kilkudziesięciu byłych współpracowników polskiego kontyngentu w Afganistanie. Częstotliwość lotów wskazuje jednak na możliwość przyjęcia przez nasz kraj kilku tysięcy imigrantów.

Od ubiegłego poniedziałku tysiące osób koczuje na lotnisku w Kabulu, próbując wydostać się z Afganistanu. Sam obiekt został zabezpieczony przez wojsko Stanów Zjednoczonych i międzynarodowej koalicji, dzięki czemu możliwa jest skoordynowana organizacja kolejnych lotów. W niedzielę rano na Lotnisku Chopina w Warszawie wylądował więc szósty samolot z afgańskiej stolicy, zaś w ciągu kilkunastu godzin przylecieć mają dwa następne.

Polskojęzyczne media poinformowały, że łącznie pierwsze sześć lotów ewakuowało z Afganistanu ponad 400 osób. Jeśli chodzi o kolejne powroty samolotów, to pierwszy z nich ma wylądować z 70, natomiast drugi z prawie 100 Afgańczykami na pokładzie.

Na razie nie wiadomo dokładnie, ilu Afgańczyków pozostanie w Polsce. Początkowo rządzący mówili bowiem o chęci sprowadzenia kilkudziesięciu osób, a więc byłych współpracowników polskiego kontyngentu wojskowego oraz ich rodzin. Później premier Mateusz Morawiecki mówił o przetransportowaniu 300 osób, przy czym część z nich miała trafić do różnych państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że zdaniem „Dziennika Gazety Prawnej”, Stany Zjednoczone poprosiły Polskę o przyjęcie blisko 3 tys. Afgańczyków. Polskie władze miały odnieść się do tego pomysłu z rezerwą, z kolei minister Michał Dworczyk nie potwierdził żadnej dokładnej liczby  afgańskich imigrantów mogących osiedlić się na terenie naszego kraju.

O możliwości przyjęcia dużej liczby Afgańczyków mówił w ubiegłym tygodniu wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, Antoni Macierewicz. Były minister obrony narodowej zaznaczył, że chodzi nie tylko o współpracowników polskiej misji w Afganistanie.

Na podstawie: rmf24.pl, forsal.pl.

Zobacz również: