rodzinaBlisko trzy miliony mieszkańców Rumunii podpisało się pod inicjatywą zmian w konstytucji, które przewidują określenie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Referendum w tej sprawie miałoby odbyć się na jesieni wraz z wyborami parlamentarnymi.

Inicjatorami zbiórki podpisów pod referendum w sprawie zmian w rumuńskiej ustawie zasadniczej byli działacze kilku organizacji prorodzinnych, skupieni w inicjatywie „Koalicji na rzecz Rodziny”, wspieranej również przez środowiska prawosławne, katolickie oraz protestanckie. Ogółem od stycznia tego roku udało im się zebrać trzy miliony podpisów, które zbierało blisko 70 tys. wolontariuszy, natomiast komitet referendalny wydał na swoje działania łącznie niecałe 33 tys. euro.

Poprawka do konstytucji przewiduje, iż znajdzie się w niej zapis o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny, który zastąpi dotychczasowy artykuł ustawy zasadniczej mówiący o „związku małżeńskim swobodnie zawieranym między małżonkami”. Po przedstawieniu podpisów i celów inicjatywy w Senacie, zwolennicy tradycyjnej rodziny będą musieli otrzymać pozytywną opinię od Trybunału Konstytucyjnego.

W Rumunii w 2001 r. zniesiono zapisy uznające kontakty seksualne pomiędzy osobami tej samej płci za przestępstwo, co odbyło się pod naciskiem Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Na podstawie: jurnalul.ro.