freedom-for-janusz-walusJak podaje portal Afrykagola.pl, Janusz Waluś może opuścić więzienie nawet do końca bieżącego miesiąca. Takie informacje podał Michałowi Zichlarzowi z redakcji Afrykagola.pl producent tamtejszego kanału informacyjnego eNCA, Xolisile Moloi. Moloi wybiera się w najbliższych dniach do Polski, razem z ekipą telewizyjną. Zamierzają nakręcić film na podstawie książki Zichlarza, poświęconej postaci Janusza Walusia i jego walce. Książka nosi tytuł „Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia”.

Jeśli Waluś faktycznie zostanie wypuszczony na wolność, prawdopodobnie w trybie natychmiastowym będzie musiał opuścić RPA, w obawie o własne życie. „Gdy wyjdzie na wolność, to w RPA nie będzie dla niego bezpiecznie” – stwierdziła w rozmowie z Michałem Zichlarzem Ewa Waluś, jego córka. W lutym tego roku, po raz kolejny zresztą, nastawano na życie Janusza Walusia w więzieniu. Ewa Waluś widziała się z ojcem ostatnio w 1992 roku, na kilka miesięcy przed zamachem.

Waluś, polski antykomunista odsiadujący wyrok za zabicie Haniego, jest w polskim środowisku nacjonalistycznym postacią szczególną – męczennikiem „sprawy”, więźniem sumienia i bojownikiem o wolność oraz prawa pokrzywdzonego narodu burskiego – Hani był czarnym rasistą i biali mieszkańcy bardzo obawiali się o swój los, jeśli ten doszedłby do władzy w RPA.

Co roku na Wielkanoc organizowana jest akcja wysyłki kartek świątecznych do Walusia, spędzającego święta od lat z dala od rodziny i ojczyzny. Jego wizerunek zdobił liczne gadżety nacjonalistyczne, jak chociażby wiele rodzajów wlepek, wypuszczanych już od wielu lat. Marka Dissident Connection również bezpośrednio odniosła się do walki Walusia, wprowadzając wzór „Anticommunist Shooting Club”. Okrzyki „Wolność dla Janusza Walusia” pojawiały się z kolei na antykomunistycznych manifestacjach organizowanych przez Autonomicznych Nacjonalistów, m.in. w Częstochowie. Jego wizerunek pojawiał się również na trybunach zajmowanych przez kibiców stołecznej Legii.

na podstawie: Afrykagola.pl