ancPrzedstawiciele Afrykańskiego Kongresu Narodowego zapowiedziały, że złożą pozew przeciwko Juliusowi Malemie, byłemu przewodniczącemu swojej młodzieżówki. Kontrowersyjny polityk groził bowiem Jacobowi Zumie, prezydentowi Republiki Południowej Afryki.

Malema w latach 2008-2011 był przewodniczącym młodzieżówki Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), jednak z powodu swojego radykalizmu i nieskrywanej nienawiści do białych mieszkańców RPA został wyrzucony z partii. Obecnie jest natomiast posłem i liderem Ruchu Bojowników o Wolność Gospodarczą i jako polityk tego ugrupowania, podczas ostatniego wywiadu dla kanału Al-Jazeera, groził prezydentowi RPA Jacobowi Zumie. Malema powiedział, że jego partia nie wystrzega się działalności rewolucyjnej i jeśli Zuma będzie prowadził swoją dotychczasową politykę, będzie usunięty ze stanowiska „przez lufy karabinów”.

Wypowiedź Malemy nie spodobała się działaczom ANC, którego przewodniczącym jest zresztą prezydent RPA. Politycy Kongresu zapowiedzieli złożenie pozwu przeciwko Malemie i wezwali organy państwowe do pilnego zbadania sprawy i podjęcia zdecydowanych działań w kwestii nawoływania do przemocy przez byłego szefa swojej młodzieżówki.

Na podstawie: aljazeera.com.