Tym razem Nadodrzański Oddział Straży Granicznej dokonał zatrzymać osób należących do grupy, która trudniła się przerzucaniem imigrantów przez polską granicę i legalizacją ich pobytu poprzez fikcyjne oświadczenia składane w Powiatowych Urzędach Pracy. W procederze brało udział polskie małżeństwo oraz czwórka obywateli Ukrainy.

Na początku grudnia o rozbiciu podobnej grupy przestępczej poinformował Nadwiślański Oddział Straży Granicznej. gdy jego funkcjonariusze zatrzymali trójkę polskich obywateli odpowiedzialnych za legalizowanie pobytu imigrantów pochodzących głównie z Zakaukazia i Azji. W podobny sposób działali przestępcy z województwa lubuskiego, którzy 9 grudnia trafili w ręce Straży Granicznej.

Zatrzymane osoby miały składać w Powiatowych Urzędach Pracy dokumenty mające poświadczać, że specjalnie założone lub przejęte przez nich firmy zatrudniają obcokrajowców. Oczywiście ich miejsca pracy były fikcyjne, ale w ten właśnie sposób grupie Ukraińców i Polaków udało się zarejestrować blisko 12 tys. oświadczeń tego typu. Nie ujawniono informacji na temat narodowości osób mających nielegalnie przekroczyć polską granicę.

Wiadomo już natomiast, że Ukraińcy działający w tej grupie usłyszeli zarzuty organizacji nielegalnego przekraczania granicy naszego kraju przez obcokrajowców. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze zarzuca natomiast Polakom, że kierowali zorganizowaną grupą przestępczą, za co grozi nawet do 10 lat więzienia.

Na podstawie: strazgraniczna.pl.

Zobacz również: