Straż Graniczna w Legnicy zakończyła śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej grupy przestępczej, która zajmowała się legalizowaniem pobytu cudzoziemców na terenie naszego kraju. Jej członkowie zajmowali się głównie aranżowaniem fikcyjnych małżeństw z Polkami, fałszowaniem dokumentacji dotyczącej zatrudnienia, a także tworzeniem spółek zgłaszających zapotrzebowanie na imigrantów głównie z Bliskiego Wschodu.

Funkcjonariusze Straży Granicznej mieli prowadzić wielowątkowe śledztwo przez kilka miesięcy, a jego nadzorem zajmowała się legnicka Prokuratura Rejonowa. Ogółem w sprawie oskarżonych zostało 15 osób, w tym organizatorów całego przedsięwzięcia, przy czym wobec 6 z nich prokuratura wnioskowała do sądu o wydanie wyroków skazujących bez przeprowadzenia rozprawy. Tym samym otrzymają one najprawdopodobniej wyroki więzienia w zawieszeniu, dozór kuratora oraz stracą korzyści uzyskane w wyniku przestępstwa.

Grupa zajmowała się legalizowaniem pobytu cudzoziemców w Polsce, przede wszystkim aranżując fikcyjne małżeństwa z Polkami, fałszując dokumentację dotyczącą zatrudnienia, zatrudniając lub pełniąc funkcję zarządcze w fikcyjnie działających spółkach prawa handlowego, dzięki czemu możliwe było ściąganie do naszego kraju imigrantów. Ponadto przestępcy wyłudzali poświadczenie nieprawdy w dokumentacji lekarskiej oraz posiadali środki odurzające.

Tym samym na podstawie nieprawdziwych dokumentów grupa mogła ściągać do Polski obcokrajowców, którzy według Straży Granicznej mieli pochodzić głównie z Albanii, Egiptu, Palestyny oraz Turcji.

Na podstawie: strazgraniczna.pl.