maksim bazylew27 marca rosyjscy autonomiczni nacjonaliści z Kaługi uczcili pamięć zmarłego dwa lata temu narodowego rewolucjonisty, lidera nacjonalistycznej organizacji NSO, Maksima Bazylewa. Maksim zmarł w niejasnych okolicznościach w nocy z 26 na 27 marca, według władz aresztu popełniając samobójstwo w więziennej celi. Wiele czynników skłania się jednak ku wersji jego przyjaciół, wedle której został on zamordowany przez służby więzienne.

W drugą rocznicę śmierci Bazylewa nacjonaliści zebrali się pod miejskim pomnikiem ofiar represji politycznych w Kałudze, gdzie oprócz zniczy i kwiatów ustawiono również zdjęcie Maksima. Po uczczeniu jego pamięci minutą ciszy, narodowi aktywiści zorganizowali wspominający wszystkich nacjonalistów zamordowanych przez system spontaniczny, rozświetlony racami pochód w centrum miasta. Na jednym z wiaduktów zawsił także transparent ku pamięci Bazylewa.

Maksim Bazylew był wybitnym mówcą, redaktorem i autorem licznych artykułów propagandowych w piśmie „Russkaya Volya”. Ponieważ uczestniczył w wielu akcjach działalności bezpośredniej, część swego życia spędził w odosobnieniu, jednak po wyjściu na wolność ponownie zaangażował się w działalność polityczną. Aktywnie udzielał się na rzecz pomocy więźniom politycznym, wywodzącym się ze środowisk nacjonalistycznych. Miał 28 lat.