W rosyjskim Soczi odbyły się dzisiaj rozmowy prezydentów Rosji i Białorusi, Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki. Dotyczyły one przede wszystkim kwestii ekonomicznych, a najbardziej wymiernym ich efektem ma być półtora miliarda dolarów rosyjskiego kredytu dla Białorusi. Ponadto Putin miał poprzeć zmiany w białoruskiej konstytucji, mające doprowadzić do rozpisania nowych wyborów prezydenckich.

Protesty po białoruskich wyborach były w dużej mierze przyczyną kłopotów gospodarczych. Od dłuższego czasu ekonomika Białorusi znajduje się w stagnacji, co ma wpływ na bezrobocie wśród młodzieży oraz niskie wynagrodzenia. Wielu ekspertów łączyło kłopoty Białorusi z brakiem rosyjskiego wsparcia, w tym z wycofaniem się Rosji z preferencyjnych cen surowców naturalnych importowanych przez Białoruś.

Rozmowy Putina z Łukaszenką były więc szansą na poprawę sytuacji. Obaj przywódcy poinformowali zresztą, że Rosja udzieli Białorusi pożyczki państwowej w jej obecnej, trudnej sytuacji. Ma ona wynieść blisko 1,5 mld dolarów, a także powinna zostać udzielona w najbliższym czasie. Dopracowanie tej kwestii pozostawiono szefom resortów finansów obu państw, zaś według Putina wspomniana pomoc powinna ożywić środki finansowe.

Nie będzie ona oczywiście udzielona bezinteresownie. Putin nakreślił konieczność pogłębienia współpracy gospodarczej, która już obecnie stoi na wysokim poziomie. Przyznał to zresztą sam Łukaszenka. Według białoruskiego prezydenta większość białoruskiego eksportu trafia do Rosji, przy czym zaznaczył on, że Białoruś ma swój wkład w istnienie blisko dziesięciu milionów miejsc pracy u jej wschodniego sąsiada.

Rosyjska głowa państwa odniosła się też do zmian w systemie politycznym Białorusi. Putin pochwalił stworzenie specjalnej komisji mającej poprowadzić pracę nad zmianą ustawy zasadniczej, aby można było rozpisać nowe wybory prezydenckie. Jego zdaniem w ten sposób „osiągnięte zostaną nowe granice w rozwoju politycznym” Białorusi. Ponadto Putin zapewnił, że jego kraj jest zainteresowany dotrzymaniem dotychczasowych rosyjsko-białoruskich umów.

Na podstawie: sb.by, ria.ru.