newestoniansRosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zarzuca Unii Europejskiej łamanie praw człowieka i prawa międzynarodowego, poprzez pozwolenie na spotkania i marsze weteranów jednostek Waffen SS.

Rzecznik ministerstwa ds. praw człowieka, Konstantin Dołgow, powiedział, że trybunał norymberski określił Waffen SS mianem organizacji przestępczej i orzeczenie to jest nadal częścią międzynarodowego systemu prawnego. Według niego oznacza to, że demonstracje i spotkania weteranów Waffen SS są łamaniem prawa.

Rosyjskie MSZ odnosi się głównie do marszy weteranów w Estonii i Łotwie. W Estonii wojskowe przemarsze organizowane są ku czci 20-stej Estońskiej Dywizji Waffen SS. W stolicy Łotwy, Rydze, weterani Łotewskiego Legionu Waffen SS co roku zbierają się, aby uczcić rocznicę uformowania jednostki w 1943 roku. Legion Łotewski w 1944 roku walczył przeciwko Armii Czerwonej.

Przedstawiciele rosyjskiego rządu ubolewają nad postrzeganiem sowieckiej agresji i okupacji jako gorszej od hitlerowskiej, co ich zdaniem stoi za popularnością ideologii nazistowskiej w krajach bałtyckich. Postrzeganie sowieckiego reżimu jako gorszego od nazistowskiego określają oni mianem „pisania historii od nowa”, a nawet „gloryfikacją nazizmu”.

Zobacz również:
Rosja autorem nowej antynazistowskiej rezolucji ONZ