Na początku miesiąca działacze ruchu Russkij Obraz z Obnińska, w ramach projektu „RO – 14 Words” rozpoczęli akcję pomocy porzuconym niemowlętom w obwodzie kałuskim. Działacze RO zebrali dwadzieścia tysięcy rubli (ponad 1800 pln), za które zakupili zestawy niezbędnych dla noworodków lekarstw.
Problem porzuconych przez matki dzieci jest bardzo poważny w tej części Rosji, zważywszy na fakt, że agencje rządowe nie przewidują pomocy finansowej porzuconym niemowlętom, natomiast opieka społeczna przed udzieleniem pomocy przeprowadza wielomiesięczne dokumentacje, których pomyślny przebieg znacznie utrudnia biurokracja oraz same „matki”, które porzucając swoje dzieci robią to anonimowo, nie zrzekając się praw rodzicielskich. Noworodki są zmuszone pozostać pod opieką służby zdrowia, która ze względu na niski budżet również nie jest w stanie zagwarantować odpowiedniej pomocy.
Zakupione przez nacjonalistów lekarstwa zostały przekazane jednemu z najbardziej potrzebujących szpitali, w którym przebywa obecnie najwięcej porzuconych niemowląt.