Agencje pracy ściągają do naszego kraju coraz większą liczbę imigrantów z Ukrainy. Według wszelkich dostępnych danych, liczba cudzoziemców przebywających w Polsce bije kolejne rekordy. Dla przedsiębiorców to jednak wciąż zbyt mało, gdyż jak twierdzą nie mogą zapełnić wszystkich dostępnych wakatów, a sytuacja pogorszy się pod koniec roku.

„Rzeczpospolita” cytuje Tomasza Dudka, dyrektora zarządzającego Otto Work Force w Europie. Twierdzi on, że obecnie zezwolenia na dłuższy pobyt w naszym kraju ma blisko 513 tysięcy obcokrajowców. Tym samym w ciągu ostatniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o prawie 10 tysięcy. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w czerwcu było ich 819 tysięcy.

Agencje zatrudnienia uważają jednak, że liczba imigrantów wciąż jest zbyt mała, aby zaspokoić potrzeby rynku. Firma Gremi Personal ma w tej chwili mieć dwa tysiące wakatów, chociaż cały czas napływają do niej pracownicy pochodzący z Ukrainy. Personnel Service ma z kolei 2,5 tysiąca „zamówień” na Ukraińców, lecz jest w stanie zrealizować tylko połowę z nich.

Sytuacja ma być jeszcze trudniejsza w czwartym kwartale bieżącego roku. Wówczas przedsiębiorstwa będą bowiem szukały pracowników do prac sezonowych, związanych głównie ze świętami Bożego Narodzenia.

Na podstawie: interia.pl, money.pl.

Zobacz również: