Jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci portalu Breitbart News, uznawanego za główny organ informacyjny środowisk amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, odchodzi z redakcji strony w atmosferze skandalu. Milo Yiannopoulos miał bowiem zachwalać kontakty seksualne pomiędzy starszymi mężczyznami i młodymi chłopcami jako „niezwykle pozytywne doświadczenie”.

Były już dziennikarz Breitbart News udzielił w ubiegłym roku wywiadu, który został teraz opublikowany przez konserwatywny portal informacyjny „The Reagan Battalion”. Yiannopoulos mówi w nim, że kontakty seksualne pomiędzy starszymi mężczyznami i młodymi chłopcami mogą pomóc nastolatkom „dowiedzieć się kim są”, natomiast osoba w wieku trzynastu lat jest już gotowa do podjęcia decyzji o rozpoczęciu homoseksualnego związku ze starszą osobą. Jednocześnie zdaniem brytyjskiego homoseksualisty, o pedofilii można mówić jedynie w kontekście utrzymywania relacji z dziećmi nieosiągającymi jeszcze dojrzałości płciowej.

Yiannopoulosa tłumaczy, że materiał został zmanipulowany, a jego wypowiedź nie jest pochwałą pedofilii, ale „mieszanką brytyjskiego sarkazmu, prowokacji i szyderczego humoru”. On sam zaś miał w młodości stać się ofiarą napaści seksualnej, dodając jednocześnie, że „każdy młody gej wie, iż starsi mężczyźni mogą mu pomóc”. Na specjalnej konferencji prasowej Yiannopoulos podziękował portalowi za współpracę i możliwość docierania z konserwatywnym i wolnościowym przekazem do różnego rodzaju wspólnot.

Redaktor naczelny Breitbart News poinformował natomiast, że wypowiedzi brytyjskiego homoseksualisty były nie do obrony, stąd poprosił on Yiannopoulosa, aby ten zrezygnował ze stanowiska publicysty portalu. Jednocześnie serwis informacyjny stwierdził, iż działalność Yiannopoulosa pozwoliła na rozpoczęcie ważnej debaty o zagadnieniach kulturowych przed którymi stoją uniwersytety, społeczności LGBTQ, prasa i branża technologiczna.

Brytyjski dziennikarz od października 2015 r. pełnił w Breitbart News funkcję szefa działu poświęconego nowym technologiom. W ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej dał się poznać jako gorący zwolennik kandydatury obecnego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Z tego powodu na amerykańskich uniwersytetach odwoływano konferencje z jego udziałem, które były oprotestowywane przez lewicowe środowiska.

Na podstawie: breitbart.com, theamericanconservative.com.