richbastardMimo kampanii prawicowych mediów mówiących o niszczeniu polskich przedsiębiorców przez rządy Platformy Obywatelskiej, kandydatura dotychczasowego prezydenta Bronisława Komorowskiego cieszyła się dużą popularnością wśród tej grupy społecznej. Miało na niego głosować blisko 60 proc. właścicieli i współwłaścicieli firm.

Dotychczasowy prezydent w niedzielnym głosowaniu uzyskał 48,45 proc. poparcia Polaków, natomiast jego konkurent Andrzej Duda 51,55 proc. wszystkich głosów. Media zaprezentowały także badania pokazujące rozkład głosów wśród poszczególnych grup społecznych. Na kandydata Platformy Obywatelskiej głosowali zwłaszcza przedsiębiorcy oraz osoby na wysokich stanowiskach w sektorze prywatnym. Komorowskiego poparło więc blisko 59,2 proc. właścicieli i współwłaścicieli firm, a także 60,3 proc. dyrektorów, kierowników i specjalistów.

Prawicowe media jak mantrę powtarzają konieczność pomocy przedsiębiorcom niszczonym przez rządy PO i Komorowskiego, jednak ugrupowanie to od dawna cieszy się wysokim poparciem w tej grupie społecznej. W pierwszej turze urzędującego prezydenta poparło 36,3 proc. właścicieli i współwłaścicieli firm, Pawła Kukiza 26 proc., natomiast Andrzeja Dudę 24,9 proc. Przed pięcioma laty w drugiej turze wyborów na Komorowskiego głosowało 65 proc. osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Kandydat PO mógł wówczas liczyć choćby na wsparcie nieżyjącego już Mieczysława Wilczka, twórcy legendarnej dla polskich zwolenników liberalizmu „Ustawy Wilczka”.

Przedsiębiorcy w wyborach parlamentarnych od dawna wspierają również Platformę Obywatelską. Wskazują na to chociażby sondaże przeprowadzone przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w maju 2014 oraz październiku i listopadzie 2013 roku. W pierwszym badaniu na PO chciało głosować 19 proc. przedstawicieli tej grupy społecznej, natomiast w drugim swoje poparcie dla PO deklarowało 29 proc. respondentów przy 20 proc. stronników SLD. We wrześniu 2013 r. TNS Polska informowało natomiast o 50 proc. poparcia właścicieli firm dla Platformy.

na podstawie: onet.pl, wp.pl, zpp.net.pl