Resort przedsiębiorczości i technologii opracowuje obecnie projekt nowej ustawy, mającej wprowadzić specjalną pomoc dla polskich przedsiębiorców. Firmy znajdujące się w trudnej sytuacji miałyby być więc dotowane przez państwo, lub też poddawane restrukturyzacji, aby tym samym nie znikały one zbyt szybko z rynku. Rządzący zakładają przy tym, że pożyczki te będą spłacane przez przedsiębiorstwa lub też będą oznaczać przekazanie państwu części udziałów w spółkach.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa powiedział w rozmowie z TVN Biznes i Świat, że jego resort pracuje nad projektem ustawy, nazywanej przez rządzących „Polityką Nowej Szansy”. W swoich założeniach ma ona zagwarantować przedsiębiorcom pomoc publiczną lub też restrukturyzację ich firm, zaś państwowa pomoc ma być udzielana w formie pożyczki lub podnoszenia kapitału zakładowego spółki. W tym drugim przypadku państwo miałoby otrzymywać akcje albo udziały wspomaganych firm.

„Nie chcemy ingerować w wolny rynek. Ale są takie firmy, które według naszej diagnozy w przeszłości nie musiały upaść, a mimo to zbankrutowały. Gdyby miały wsparcie przetrzymałyby pół roku, rok i się odbiły” – deklarował Ociepa, który chciałby zaoferować pomoc państwa na różnych poziomach. Środki na ten cel miałyby wynieść 153 miliony złotych – 100 milionów przeznaczono by na wsparcie finansowe, zaś pozostałe 53 miliony na plany restrukturyzacyjne.

Na podstawie: money.pl.