Kilkaset osób zebrało się pod Pałacem Prezydenckim w Bratysławie na kolejnym proteście przeciwko porozumieniu wojskowemu Słowacji ze Stanami Zjednoczonymi. Posłowie współrządzącej krajem centroprawicy otrzymali natomiast list z pogróżkami dotyczącymi umowy, w którym znalazła się również amunicja.

W ubiegłym tygodniu pod siedzibą liberalnej prezydent Zuzanny Čaputovej swoją manifestację zorganizowała najpopularniejsza obecnie w sondażach partia Kierunek – Socjalna Demokracja (Smer-SD). Dzisiaj z kolei protest przeciwko słowacko-amerykańskiej umowie obronnej zwołała opozycyjna partia Republika, założona przez byłych posłów Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (L’SNS).

Uczestnicy demonstracji skandowali hasła takie jak „My chcemy pokoju”. Dawali w ten sposób do zrozumienia, że nie chcą, aby Słowacja uczestniczyła w ewentualnym konflikcie Sojuszu Północnoatlantyckiego z Rosją o Ukrainę. Organizatorzy wzywali z kolei władze Słowacji o pośrednictwo między Wschodem a Zachodem w celu zapobieżenia wybuchowi wojny.

Podczas protestu dawano także do zrozumienia, że korzystanie Stanów Zjednoczonych ze słowackich baz wojskowych oznacza przejęcie przez nich kontroli nad strategicznymi zasobami naszego południowego sąsiada. Dodatkowo krytykowano polityków centroprawicowej koalicji rządzącej, którzy torpedują inicjatywę przeprowadzenia referendum na temat wspomnianej umowy.

Posłowie współrządzącego krajem, konserwatywnego ruchu Zwyczajni Ludzie – Niezależni Obywatele (OĽaNO) otrzymali przesyłkę zawierającą list z pogróżkami oraz amunicję. Sprawa została przekazana policji i jest również związana ze słowacko-amerykańską umową.

Porozumienie obronne Bratysławy z Waszyngtonem przewiduje udostępnienie Amerykanom dostępu do dwóch wojskowych baz lotniczych. Maja one zostać zmodernizowane za amerykańskie pieniądze i dostosowane do potrzeb Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Umowa wzbudza duże kontrowersje na Słowacji i jest kwestionowana między innymi przez Prokuraturę Generalną.

Na podstawie: hlavnespravy.sk, pravda.sk.

fot. hlavnespravy.sk.

Zobacz również: