Tym razem obyło się bez palenia chanukowych świec w Pałacu Prezydenckim, ale i tak głowa państwa nie zapomniała złożyć świątecznych życzeń społeczności żydowskiej. Prezydent Andrzej Duda w swoim przesłaniu do Żydów stwierdził, że jest to święto wolności, ponieważ „ponad 2000 lat temu naród żydowski wystąpił zbrojnie w obronie swojej religii i swoich obyczajów”.

Trudno nie zauważyć, że jak na standardy obecnej władzy, żydowskie święto Chanuka było w tym roku obchodzone niezwykle skromnie. Ograniczyło się ono do sfinansowania „Balu Chanukowego” w Warszawie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, choć w poprzednich latach obejmowało między innymi zapalenie świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim oraz Sejmie.

Ponadto swoje przesłanie z tej okazji głowa państwa umieściła na stronie internetowej swojej kancelarii. Duda napisał w nim, że „to radosny czas, który przypomina o triumfie światła nad ciemnością i dobra nad złem”, zaś samo święto „przypomina o umiłowaniu wolności, kiedy to ponad 2000 lat temu naród żydowski wystąpił zbrojnie w obronie swojej religii i swoich obyczajów”.

Dodatkowo prezydent stwierdził, że „chanukowe świece przyniosą radość i ciepło, podkreślając tę piękną tradycję, która jest nieodłączną częścią wielkiego dziedzictwa Rzeczypospolitej”.

Na podstawie: prezydent.pl.

Zobacz również: