erdogan-turcjaTurecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan oskarżył zwolenników wpływowego duchownego Fethullaha Gulena o próbę zerwania stosunków rosyjsko-tureckich. Pilot samolotu, który w listopadzie ubiegłego roku zestrzelił rosyjski myśliwiec, został bowiem zatrzymany po nieudanej próbie zamachu stanu w Turcji.

Erdoğan powiedział, że nieudany wojskowy zamach stanu w Turcji, do którego doszło w połowie lipca, miał na celu skłócenie tureckiego narodu, w tym także osłabienia więzi tego kraju z Rosją. Turecki prezydent oskarża o próbę jego obalenia zwolenników przebywającego w Stanach Zjednoczonych duchownego Fethullaha Gulena. Zwolennikiem Gulena miał być również pilot tureckiego myśliwca, który w listopadzie ub.r. zestrzelił rosyjską maszynę na granicy turecko-syryjskiej. Incydent ten spowodował na kilka miesięcy zamrożenie stosunków pomiędzy Rosją i Turcją, a także nałożenie na Turków obostrzeń dotyczących wzajemnych relacji gospodarczych.

We wtorek prezydent Turcji spotkał się pod Petersburgiem ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Władimirem Putinem. Tematem rozmów obu polityków było ponowne przywrócenie dobrych relacji pomiędzy Turcją i Rosją. Erdoğan podkreślił, że to właśnie Putin był jednym z pierwszych zagranicznych przywódców, który rozmawiał z nim po nieudanej próbie wojskowego puczu. Putin dodał natomiast, że jego kraj zawsze sprzeciwia się działaniom niezgodnym z prawem konstytucyjnym.

Na podstawie: hurriyetdailynews.com, polskieradio.pl.